Thoughts

Frugal Finds: Toppings Edition

Bread, in nearly every form, is delicious. But, what is bread without a tasty topping?

I slather my crusty artisan bread in butter, dip my rosemary focaccia bread in olive oil, and James covers his pancakes in peanut butter. But, how do these toppings compare in price?

To complete my analysis, I selected three major brands for each category (that are sold at Walmart). Also, I selected similar size packaging (approximately 16 ounces).

The cost analysis results are as follows:

Butter

BUTTER: AVERAGE COST OF $0.11 PER TABLESPOON
BrandCostTablespoonsCost per Tablespoon
Great Value$2.9832$0.09
Land O Lakes$3.9732$0.12
Challenge$3.4732$0.11
Your actual costs may vary.

Extra Virgin Olive Oil

EXTRA VIRGIN OLIVE OIL: AVERAGE COST OF $0.15 PER TABLESPOON
BrandCostTablespoonsCost per Tablespoon
Great Value$3.9434$0.12
Pompeian$4.9832$0.16
Bertolli$5.9834$0.18
Your actual costs may vary.

Side Note: I buy Colavita Extra Virgin Olive Oil (at $0.23 per tablespoon!) because I like the taste and bottle. (Perhaps a non-frugal habit that I should consider changing…)

Margarine

MARGARINE: AVERAGE COST OF $0.05 PER TABLESPOON
BrandCostTablespoonsCost per Tablespoon
Country Crock$2.1830$0.07
Land O Lakes$1.5732$0.05
Imperial$0.8432$0.03
Your actual costs may vary.

Peanut Butter

PEANUT BUTTER: AVERAGE COST OF $0.07 PER TABLESPOON
BrandCostTablespoonsCost per Tablespoon
Jif$2.2228$0.08
Great Value$1.5832$0.05
Skippy$2.4828$0.09
Your actual costs may vary.

Jam

JAM: AVERAGE COST OF $0.10 PER TABLESPOON
BrandCostTablespoonsCost per Tablespoon
Smucker$2.8426$0.11
Welch’s1.9828$0.07
Great Value$2.9826$0.11
Your actual costs may vary.

OVERALL RECAP:

The MOST EXPENSIVE topping by tablespoon is extra virgin olive oil. The LEAST EXPENSIVE topping by tablespoon is margarine. (Results summarized below)

ItemAverage Cost per Tablespoon
Margarine$0.05
Peanut Butter$0.07
Jam$0.10
Butter$0.11
Olive Oil$0.15
Your actual costs may vary.

Unfortunately, my two favorite toppings (butter and extra virgin olive oil) are the most expensive per tablespoon! For me, it is worth using what I like, but perhaps the price is something to keep in mind when I am spreading it a little too thickly (never mind the calories!)

Question: What is your favorite topping, and does price impact what you choose?

-Kristin

6 replies »

  1. This is so silly but growing up I was always given the supermarket own brand version of marmite with breakfast… as a result I dont actually like the real marmite and prefer the cheaper “fake” one 😂 still saves me a few pennies though!!

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s